skip to Main Content
+90 392 228 3444 iletisim@temizdusun.org

TEMİZ DÜŞÜN FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI

69140463 1383871731765294 6344570541994672128 O

KKTC Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi 2019-2020 Faaliyet Takvimi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi Onursal Başkanı Prof. Dr. Vamık Volkan ve Cumhurbaşkanlığı Çevre Danışmanı ve Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi Koordinatörü Şerife Gündüz tarafından Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısıyla sunuldu. Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi’nin geçmiş dönemlere ait faaliyet raporu ve uygulamalarla ilgili tanıtım sunumunun da gerçekleştiği basın toplantısı, saat 11.00’de düzenlendi. Basın toplantısında yaptığı konuşmada, KKTC Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi’nin, ülkenin çevre konularındaki eğitim, farkındalık ve altyapı ihtiyaçlarına birçok kurumun ve uzmanın katılımı ve iş birlikleriyle çözümler aradığını dile getiren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, “Bakanlıklar, yerel yönetimler, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, çevre platformları, üniversiteler ve gönüllü bireyler KKTC Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün projesine emek, vizyon ve katkı koymaktadır” dedi.

ÇEVRE SIKINTILARINA PAYDAŞLARLA ÇÖZÜM BULMA HEDEFİ…
Küresel ısınma başta olmak üzere dünyada yaşanan ekolojik sorunlara değinen Meral Akıncı, Kuzey Kıbrıs’ta da yeşil potansiyelinin gün geçtikçe azaldığını dile getirerek Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan çevre sıkıntılarına paydaşlarla birlikte çözüm bulmayı hedeflediklerini belirtti. Meral Akıncı, Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi bağlamında iş birliği içerisinde olunan ve projenin gelişmesine katkı koyan tüm paydaşlara teşekkür etti.

“ÇEVRE KONUSUNDA BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ”
Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi Onursal Başkanı Prof. Dr. Vamık Volkan basın toplantısında yaptığı konuşmada, projenin onursal başkanlığını yürütmekten duyduğu onur ve mutluluğu belirtti. Onursal başkanlık görevini kalben yürüttüğünü söyleyen Volkan, Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi’nin önemine vurgu yaparak “Tabii ki çok önemli projeler vardır fakat bundan daha önemli bir proje düşünemiyorum çünkü bu insanlık adına yapılmış bir proje” dedi. Her sene Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini ve bu seneki ziyaretinde ülkenin geçmiş yıllara nazaran daha temiz olduğunu gözlemlediğini ifade eden Vamık Volkan, bu durumun kendisinde yarattığı memnuniyeti ifade etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı ve proje koordinatörü Şerife Gündüz’e ortaya koydukları emekten ötürü teşekkür eden Vamık Volkan, Meral Akıncı’nın toplumsal gelişim adına yaptıklarına destek verilmesinin bir görev olması gerektiğini kaydetti.
Çevre konusunda toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğini ifade eden Vamık Volkan, çevre konusunda kurum ve kuruluşların birlikte hareket etmesinin daha etkili sonuçlar doğuracağını dile getirdi. Prof. Dr. Volkan, temiz çevrenin insanların kendilerini daha çok sevmelerini beraberinde getireceğini belirtti.

ÇEVRENİN ÖNEMİNİN KAVRANMASI VE TOPLUMU BİLGİLENDİRİLMESİ…
Cumhurbaşkanlığı Çevre Danışmanı ve Temiz Düşün Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi Koordinatörü Şerife Gündüz, projenin, parçası olduğumuz çevrenin öneminin kavranmasını ve toplumu bilgilendirerek yurttaşlarımızın bu konuları anlamalarını sağlayıp içinde bulundukları kurum, organizasyon ve toplumu aktif davranışlara yönlendirmeyi hedeflediğini kaydetti. Şerife Gündüz, şöyle devam etti: “Hedeflerimiz; büyük resmin bir parçası olduğumuzun farkına varılması, şehir ve varoşlarda doğal eko sistemin öneminin anlaşılması, nefes alabileceğimiz alanların oluşturulması, kirletmemenin öğrenilmesi, kirletenin de ceza almasının tarafsız bir şekilde sağlanması, doğamıza öz sevgi ve öz saygı ile sahip çıkılması, başkalarını beklemeden sorumlulukların farkına varılmasıdır.”

“28 BELEDİYENİN KATILIMIYLA TEMİZLİK ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR”
Ekim 2016 tarihinde geniş kapsamlı proje tanıtım toplantısı yapılarak, iş birliği ile projenin temellerinin atıldığını belirten Gündüz, 2016 yılında gerçekleşen faaliyetlerle ilgili şunları belirtti: “2016 yılında ‘Temiz Düşün’ projesi kapsamında, ilk kez 28 belediyenin de katılımıyla ortak bir çalışma yaparak ülkemizdeki tüm refüjleri ve piknik alanları temizlenme çalışmalarına başlanmıştır. Bu çalışmalar 2017 yılı içerisinde de devam etmiştir. 28 Belediye, Sivil Savunma teşkilatı ve üniversitelerin AKUT ekipleriyle çeşitli bölgelerde temizlik çalışmaları yapılmıştır”

DOĞAL MİRASIN YANINDA KÜLTÜREL MİRASA DA SAHİP ÇIKILDI
2017 yılında doğal miras yanında kültürel mirasa da verilen bir önemin göstergesi olarak Lefkoşa Surları’nın da temizlendiğini kaydeden Gündüz, “Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde eğitimler düzenlenmiştir. 2017 yılında, Akdeniz sahil temizliği ve Bufavento geleneksel tırmanışı gerçekleştirilmiştir. İlgili paydaşların katılımıyla, Havaalanı Yonca Kavşağı temizlenmiştir. Gönyeli Temiz Düşün kavşağı yeşillendirilmiştir. Çeşitli derneklerle birlikte ağaçlandırma çalışmaları gibi farkındalık çalışmaları yapılmıştır” diye konuştu. Gündüz, proje kapsamında 2017 yılında, çocuklarla Geleneksel Çevre Günü etkinlikleri gerçekleştirildiğini de ifade etti.

2018 YILINDA GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER
2018 yılında, “Temiz Düşüm var: Temiz Düşünüyorum, Temiz Tutuyorum, yeşillendiriyorum ve fakına varıyorum” sloganıyla projenin 3’üncü adımının atıldığını söyleyen Gündüz, 2018 yılı gerçekleşen faaliyetleri şu şekilde sıraladı: “Bağlıköy, Akınclar, Sazlıköy gibi gönüllü köylerde “En Temiz Köy “projesi gerçekleştirilmiştir ve köyleri temizleyip yeşillendirdik. Çeşitli okullarla ağaçlandırma faaliyetleri, eğitimler ve çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmiştir. 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlileri çerçevesinde çocukların doğayla bütünleşmesi için aktiviteler, sergiler ve eğitimler düzenlenmiştir. Üniversiteler, Temiz Düşün çevre aktiviteleri düzenlemiştir. Ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Ülkemizde doğal varlıkların ve çevre sağlığının korunması, erozyonla mücadele, toprak örtüsü ve toprağın korunması ve ağaçlandırmanın, biyolojik çeşitliliğin ve geri dönüşümün önemi hakkında kamuoyunu eğitmek, bilinçlendirmek, gelecek nesillerin çevre liderlerini, eğitim, proje tabanlı öğrenme ve toplum hizmetleri aracılığıyla eğitimini amaçlayan yeşil okullar projesi geliştirilmiştir. Gönüllü okullarımızla yeşil okul projesi başlatılmış ve doğa koruma, geri dönüşüm ve su ile ilgili çeşitli aktiviteler gerçekleştirilmiştir. KKTC’nin çevre, su, enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğine yönelik kalıcı projeler geliştirilmesinin teşviki ve bu yolla KKTC’nin en sağlıklı süreçlerle kalkınmasına yönelik yerel odaklı Temiz Düşün Kalıcı Etki Proje Yarışması düzenlenmiştir. Yarışmada kalıcı etki ve yenilikçi fikirler kategorilerine ödüller verilmiştir”

“AĞAÇLANDIRMA, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE EN GÜÇLÜ SİLAH”
Yürütülen ağaçlandırma çalışmalarının küresel ısınmanın önüne geçilmesi hususundaki önemine de değinen Şerife Gündüz, “Bilim insanları karbondioksit emisyonunun azaltılması için dünyada 1,2 trilyon ağaç dikilmesi gerektiğini belirtirken, ağaçların iklim değişikliğiyle mücadelede en güçlü silah olduğunu kaydetmiştir. Biz de Temiz Düşün projesi kapsamında eğitimlerle birlikte her yıl ağaçlandırma çalışmaları yapmaktayız” diye konuştu. Gündüz, 2018 yılında 5 adet kamu spotunun proje kapsamında hazırlandığını da söyledi.

‛‛TEMİZ DÜŞÜN-DÖNÜŞTÜR’ 
2019 yılında, “Temiz Düşüm var: Temiz Düşünüyorum, Temiz Tutuyorum, yeşillendiriyorum, fakına varıyorum ve dönüştürüyorum” sloganıyla projenin 4’üncü adımının atıldığını dile getiren Gündüz, ekonomik, çevresel tedbirlerin alınması ve doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını amaçlayan ‛‛Temiz Düşün- Dönüştür’ temasıyla çeşitli projeleri hayata geçtiğini belirtti. Mart 2019’da KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın bir öncü kurum olarak geri dönüşüme başladığını kaydeden Şerife Gündüz, “Aynı ay içerisinde de Bayrak Radyo Televizyon Kurumu da Temiz Düşün-Dönüştür projesine katılarak geri dönüşüme başlamıştır. 2019 yılı içerisinde yeşil okullarımızda geri dönüşüm çalışmalarına başlamıştır” diye konuştu. Gündüz, şunları söyledi: “Çevre konularının çeşitli yönlerini değerlendirebilen ve toplumların bireyleri ve üyeleri olarak sorumlu kararlar alabilen vatandaşlar haline gelmelerini hedefleyen yeşil okullar projeleri geri dönüşüm başlığı altında çeşitli aktiviteler hazırlamışlardır. Ülkemizin yeşil potansiyeline katkıda bulunmak adına ilkokul öğrencileri ile birlikte ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır”

2020 HEDEFİ…
2020 temaları arasına iklim değişikliğinin eklendiğini kaydeden Şerife Gündüz, “Temiz Düşüm var: Temiz Düşünüyorum, Temiz Tutuyorum, yeşillendiriyorum, fakına varıyorum dönüştürüyorum, iklim değişikliği ve çevresel yurttaşlık konularında bilgilendiriyorum” sloganıyla projenin 5’inci adımının atılacağını dile getirdi. 25 okulun ilgili paydaşlarla ziyaret edilerek iklim değişikliği temelinde eğitimler verileceğini ifade eden Gündüz, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz 30 yıldan bu yana bilim insanları, hükümetleri iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini önlemek için sera gazı emisyonlarını azaltmaya çağırıyorlar. Dünya, sera gazı emisyonlarını yarıya indirmek için 12 yıldan daha az bir süreye sahip. Birleşmiş Milletler’e göre bu, küresel ekonominin tamamen dönüşümünü gerektiren göz korkutucu bir süreç. İklim değişikliğinin sonuçları her yıl daha da belirginleşmesine rağmen fosil yakıt tüketimi artmaya devam etmektedir. Gelecekleri, küresel ekonominin dönüşümüne bağlı olan yeni nesil aktivistler için, mücadele etmekten başka bir seçenek yok” İklim felaketlerinden en çok kadınlar ve kız çocuklarının etkileneceğini söyleyen Şerife Gündüz, proje kapsamında 5 bin kadına erişilip iklim değişikliğiyle ilgili olarak bilgilendirmeyi hedeflediklerini belirtti. İklim değişikliğiyle mücadele bağlamında 10 bin fidanın okullar ve üniversitelerle birlikte oluşturulacak aktivitelerle dikileceğini dile getiren Gündüz, “5 Haziran Çevre Günü aktivitelerimiz yine geleceğimizin temel taşı olan çocuklarımızla birlikte Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın (UNEP) belirleyeceği temayla birlikte şekillenecektir” diye konuştu. Gündüz, Temiz Düşün Kalıcı Etki Proje Yarışması’nın bu yıl üçüncüsünün düzenleneceğini de ifade etti.

Back To Top