skip to Main Content
+90 392 228 3444 iletisim@temizdusun.org

Özel Çevre Koruma Alanı Ronnas sahil şeridi katı atıklardan temizlendi

 OZI3968
Cumhurbaşkanlığı Çevre Temizliği ve Çevre Koruma Projesi Temiz Düşün kapsamında organize edilen çalışmayla, deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki üçüncü büyük üreme alanı 3 kilometre uzunluğundaki sahil, beş ana bölgeye ayrılarak katı atıklardan arındırıldı.
 
Sahil temizliğine Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı İskele Bölge Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Merkez ve İskele Kaymakamlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Erenköy Lisesi, Recep Tayyip Erdoğan Ortaokulu, Karpaz Meslek Lisesi, Bekirpaşa Lisesi, Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi Gazimağusa Şube Amirliği, İskele, Büyükkonuk, Yenierenköy, Mehmetçik ve Dipkarpaz Belediyeleri IUSARC-AKUT ekipleri, yabancı uyruklu sivil savunma afet acil durum gönüllüleri, Çevre Platformu’na üye sivil toplum kuruluşları ile Tabipler Birliği ve BRT de destek verdi.
 
Sahilin temizlik çalışmalarına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı da katıldı. Cumhurbaşkanı Akıncı, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerin insanlığın ortak malı olduğunu ve bunları korumanın önemine dikkat çekti.
 
Öğrencilere ve diğer katılımcılara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu güzel etkinliğe katıldığınız için hepinizi canı gönülden kutluyorum. Bu güzelim sahilimizi temiz tutmak, çevremizi korumak çok çok önemli. Bu nedenle, son üç yıldır Cumhurbaşkanlığı’nda Temiz Düşün adında bir çevre politikasını yürütmeye çalışıyoruz. Hedefimiz; çevre duyarlılığını artırmak, çevremizi temiz tutmak, korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek” dedi.
 
Ronnas Sahili’nin kaplumbağa yumurtlama alanı olduğuna işaret ederek, sahilin korunarak geleceğe aktarılmasının, kaplumbağaların varlıklarını sürdürebilmeleri açısından öneminin büyük olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Deniz kaplumbağalarını korumak çok çok önemli, çünkü tükeniyorlar, sayıları giderek azalıyor. Üremek için bu sahili seçen kaplumbağalar belli mevsimlerde misafirimiz olarak geliyor ve yolunu bulup denize tekrar ulaşıyorlar” dedi. Doğal, tarihi ve kültürel çevrenin tüm insanlığın en büyük ortak zenginliği olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:
 
“Burası bir doğal güzellik, doğal çevre ama tarihi güzelliklerimiz de var. Bütün bunlar sadece bize değil tüm insanlığa ait. Hem doğal çevre, hem tarihi kültürel miras dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanlığın malıdır. O nedenledir ki, iki gün önce Notre Dame Katedrali’ndeki yangından bütün insanlık üzüntü duydu. Çünkü orası yalnız Paris’e, Fransızlara ait bir yer değil, tüm insanlığa ait bir yerdir. Tıpkı Apastolos Andreas Manastırı, Hala Sultan gibi, St. Barnabas gibi, doğal zenginlik olarak da tıpkı bu güzel sahil gibi.”
 
“SADECE TEMİZLEMEK YETMEZ, TEMİZ TUTARAK KORUMAK DA EN ÖNEMLİ GÖREV”
 
Doğal çevreyi sadece temizlemenin yetemeyeceğini, doğal güzellikleri temiz tutarak korumanın en önemli görev olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, öğrenci, öğretmen, Çevre Dairesi, Belediye, Kaymakamlık, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı, basın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile kollektif çalışma yapıldığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bugün burada olan herkesi canı gönülden kutluyorum, bu duyarlılığın dalga dalga toplumumuzun tüm katmanlarına yayılmasını diliyorum. Daha iyiye, daha güzele ancak bu şekilde elbirliği ile ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.
 
DENİZ KAPLUMBAĞALARININ ÖNEMLİ ÜREME MERKEZLERİNDEN
 
Her bölgede 10-15 belediye personeli, 30-35 öğrenci, bir çevre koruma dairesi personeli, irtibatı sağlamak üzere telsizli bir sivil savunma personeli ve sivil toplum kuruluşları ile gönüller görev aldı.
 
Temizlik kampanyasında toplanan atıklar, Dipkarpaz Belediyesi tarafından belirlenen merkeze bırakıldı. Ronnas Sahili’ndeki beşinci bölge kıyısındaki yoğun atıklar ise kepçe ve kamyon türü iş makineleri ile, sahilin ekolojik yapısına zarar verilmeden kamyona yüklenip, atık merkezine götürüldü.
 
Back To Top